M250240-IQ7-S22-US
Manufacturer
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
Enphase IQ7 M250 Microinverter 240V 250VA Peak w/MC4, M250240-IQ7-S22-US
General Information
Manufacturer
Part #
M250240-IQ7-S22-US
Catalog #
M250240-IQ7-S22-US
Type
Micro-inverter
Approvals
UL
Technical Specifications
Continuous AC Power Output
240 W
AC Voltages
240 VAC
AC Frequencies
60 Hz
Maximum DC Input Voltage
62 VDC
Maximum DC Input Current
15 A
Peak Efficiency
97.4 %
CEC Efficiency
97 %