JKM390M-72HBL-V
Manufacturer
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
Jinko Solar 390W 144 Half-Cell 1500V BLK/BLK Solar Panel, JKM390M-72HBL-V
General Information
Manufacturer
Part #
JKM390M-72HBL-V
Catalog #
JKM390M-72HBL-V
Dimensions
2008 L x 1002 W x 40 H mm
Weight
49.6 Lbs.
Approvals
ISO9001:2008 Quality Standards
ISO14001:2004 Environmental Standards
IEC61215
IEC61730 certified products
OHSAS18001 Occupational Health & Safety Standards
UL1703/61730 certified product
Technical Specifications
Watts PTC
361.7
Watts STC
390 W
Cells
144
Technology
Monocrystalline
Open Circuit Voltage (Voc)
48.6
Short Circuit Current (Isc)
10.46
Max Power Voltage (Vmpp)
Max Power Current (Impp)
9.84
Max Current
20 A
Efficiency
Max System Voltage
1500 V
Frame Material
Anodized Alluminum Alloy
Frame Thickness (mm)
40
Frame Color
Black
Backsheet Material
DuPont Tedlar
Connector
MC4
Output Cables
12 AWG, 1400mm