POWERX-400R-4T
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
Maxeon 400W 108 Half-Cell 1000V Black Bifacial Solar Panel, POWERX-400R-4T
General Information
Part #
POWERX-400R-4T
Catalog #
POWERX-400R-4T
Dimensions
1731 L x 1133 W x 35 H mm
Weight
48.7 Lbs.
Approvals
UL 61730 / IEC 61215 / IEC 61730
Technical Specifications
Watts PTC
297
Watts STC
400 W
Cells
108
Technology
Monocrystalline
Open Circuit Voltage (Voc)
37.04
Short Circuit Current (Isc)
13.42
Max Power Voltage (Vmpp)
Max Power Current (Impp)
Max Current
25 A
Efficiency
20.4
Max System Voltage
1000 V
Frame Material
Anodized Aluminum
Frame Thickness (mm)
35
Frame Color
Black
Connector
Staubli MC4
Output Cables
12 AWG PV Wire (UL) /1100mm