MB-W120AYB-395
Manufacturer
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
Meyer Burger 395W HJT 120 Half-Cell 1000V BLK/WHT Solar Panel, MB-W120AYB-395
General Information
Manufacturer
Part #
MB-W120AYB-395
Catalog #
MB-W120AYB-395
Dimensions
1767 L x 1041 W x 35 H mm
Weight
43.4 Lbs.
Approvals
IEC 61215:2016
IEC 61730:2016
UL 61730-1
UL 61730-2
PID (IEC 62804)
Salt Mist (IEC 61701)
Technical Specifications
Watts PTC
298
Watts STC
395 W
Cells
120
Technology
HJT
Open Circuit Voltage (Voc)
44.5
Short Circuit Current (Isc)
10.9
Max Power Voltage (Vmpp)
38.3
Max Power Current (Impp)
10.3
Max Current
20 A
Efficiency
21.5
Max System Voltage
1000 V
Frame Material
Anodized Aluminum
Frame Thickness (mm)
35
Frame Color
Black
Backsheet Material
Water Barrier - White
Connector
1: MC4; 2: MC4-Evo2; 3: UKT Energy PV-CO02; 4: TE Connectivity PV4-S1
Output Cables
PV cable 4 mm2 / 12 AWG, 1.2 m / 47.2 in