REC620AA PRO M
Manufacturer
Series
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
REC 620W HJT 120 Half-Cell 1500V Silver Bifacial Solar Panel, REC620AA PRO M
General Information
Manufacturer
Series
Part #
REC620AA PRO M
Catalog #
REC620AA PRO M
Dimensions
2175 L x 1305 W x 30 H mm
Weight
71.6 Lbs.
Approvals
IEC 61215:2021
IEC 61730:2016
UL61730
ISO 11925-2
ISO 14001
Technical Specifications
Watts PTC
472
Watts STC
620 W
Cells
120
Technology
HJT
Open Circuit Voltage (Voc)
44.4
Short Circuit Current (Isc)
17.79
Max Power Voltage (Vmpp)
36.6
Max Power Current (Impp)
16.94
Max Current
35 A
Efficiency
21.8
Max System Voltage
1500 V
Frame Material
Anodized Aluminum
Frame Thickness (mm)
30
Frame Color
Silver
Backsheet Material
Highly resistant polymer
Connector
Output Cables
12 AWG solar cable 51.2in (1.30m) + 51.2in (1.30m)