SOLIS-1P7.6K-4G-US
Manufacturer
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
Solis 7.6kW 4G Single Phase Inverter w/3 MPPT, SOLIS-1P7.6K-4G-US
Solis Inverters
6 kW to 10 kW
Ginlong Solis US Version Single Phase Inverters
Leading Features
  • Industry Leading High Frequency Switching Technology
  • Compact and lightweight design inside a corrosion-resistant NEMA 4X enclosure
  • Easy to install and visually pleasing for indoor or outdoor installations
  • Single phase 240 VAC output
  • 97.8% efficient with an ultra-low start up voltage
  • Industry-leading 3 and 4 MPPT designs with fast ( 5 sec.) MPPT response times
  • Industry leading (100-500) Operating MPPT Voltage Range
  • Integrated Arc Fault Circuit Interrupt (AFCI) option
  • RS485 Modbus communication protocol with Wi-Fi interface (optional GPRS)
  • Web based data monitoring with downloadable Solis Web App.
  • 10 Year Standard Warranty with extension options
General Information
Manufacturer
Part #
SOLIS-1P7.6K-4G-US
Catalog #
SOLIS-1P7.6K-4G-US
Type
String
Approvals
UL 1741
UL 1998
UL 1699B
IEEE 1547
FCC Part 15 (Class A and B)
CAN/CSA C22.2 107.1-3
Technical Specifications
Continuous AC Power Output
7600 W
AC Voltages
208/240 VAC
Phase
1 Phase
Maximum DC Input Voltage
600 VDC
Maximum DC Input Current
15.6 A