JKM405M-72HL-V
Manufacturer
Series
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
Jinko Solar 405W 144 Half-Cell 1500V SLV/WHT Solar Panel, JKM405M-72HL-V
Eagle 72HM G2 | 405W 72 Half-Cell Mono SLV/WHT 1500V Solar Panel, JKM405M-72HL-VThe Eagle G2 modules include our Diamond cells. These uniquely designed cells feature high-efficiency mono PERC technology and enable module power up to 410W.Features:• Uniquely designed high-performance 5 busbar mono PERC cells• UL and IEC 1500V certified; lowers BOS costs and yields better LCOE• Reinforced cells prevent PID• Excellent performance in low-light environments• Certified for high snow and wind loads• 25-year linear power warranty
General Information
Manufacturer
Series
Part #
JKM405M-72HL-V
Catalog #
JKM405M-72HL-V
Dimensions
2008 L x 1002 W x 40 H mm
Weight
49.6 Lbs.
Approvals
ISO9001:2008 Quality Standards
ISO14001:2004 Environmental Standards
IEC61215
IEC61730 certified products
OHSAS18001 Occupational Health & Safety Standards
UL1703/61730 certified product
Technical Specifications
Watts PTC
372.5
Watts STC
405 W
Cells
144
Technology
Monocrystalline
Open Circuit Voltage (Voc)
49.4
Short Circuit Current (Isc)
10.69
Max Current
20 A
Efficiency
Max System Voltage
1500 V
Frame Material
Anodized Alluminum Alloy
Frame Color
Silver
Backsheet Material
DuPont Tedlar
Output Cables
12 AWG, 1400mm