SEG-420-BTD-BG
Manufacturer
Series
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
SEG Solar 420W 108 Half-Cell N-Type Black Bifacial Solar Panel, SEG-420-BTD-BG
General Information
Manufacturer
Series
Part #
SEG-420-BTD-BG
Catalog #
SEG-420-BTD-BG
Dimensions
1722 L x 1134 W x 30 H mm
Weight
24 Kg.
Approvals
IEC61215:2016; IEC 61730:2016; UL61215; UL61730
IEC62804
IEC61701
Fire Type (UL61730): Type 29
ISO14001:2015; ISO9001:2015; ISO45001:2018
Technical Specifications
Watts STC
420 W
Cells
108
Technology
N-Type
Open Circuit Voltage (Voc)
38.50
Short Circuit Current (Isc)
13.83
Max Power Voltage (Vmpp)
Max Power Current (Impp)
Max Current
30 A
Efficiency
Max System Voltage
1500 V
Frame Material
Anodized Aluminum Alloy
Frame Thickness (mm)
30
Frame Color
Black
Backsheet Material
2.0 mm Semi-tempered glass
Connector
MC4
Output Cables
12 AWG PV Wire(UL) Portrait: 400 mm(+) / 200 mm(-), Landscape: 1200 mm(+) / 1200 mm(-)