MNPV4-1000
Manufacturer
Series
Take advantage of our extensive on-site inventory.
For wholesale pricing and availability:
MidNite Solar MNPV4-1000 Combiner
Breakers/fuse holders sold separately
(For 1000 VDC grid tie inverters) Gray aluminum type 3R rainproof enclosure with insulating dead front, will accept 4 1000VDC fuse holders.
Includes 15 position PV negative bus bar, 14 position ground bus bar, xx amp Positive bus bar.
  • Type 1 environmental rating
  • Listed by ETL for US andamp; Canada
  • Made in the USA
General Information
Manufacturer
Series
Part #
MNPV4-1000
Catalog #
MNPV4-1000
Type
String Inverter
Approvals
UL1741
Technical Specifications
Voltage
1000 VDC
Max Current
80 A